Witaj, przez którą jaśnieje radość!

Już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia 2019 r., o g. 17.00 rozpocznie się Akatyst ku czci Bogarodzicy. To nabożeństwo, w którym serce zbliża się z sercem a umysł rozważa tajemnice Boga, który wybrał sobie dziewczynę z Nazaretu na Matkę swojego Syna. To jeden z najstarszych hymnów jakie zna chrześcijaństwo i zdecydowanie jeden z najpięknejszych. 

“Czym jest Akatyst? To szczególny rodzaj hymnu liturgicznego, który pochodzi z tradycji wschodniej. Około VIII wieku dzięki kontaktom Wenecji ze Wschodem, trafia także do Europy i co za tym idzie, do naszej tradycji. Z greki akathistos znaczy dosłownie “nie siedzieć”. Stąd też hymn ten odśpiewuje się na stojąco, bez muzyki czyli a’cappela. 

Akatyst ku czci Bogurodzicy natomiast jest jendym z pierwszych hymnów tego typu. Z tego co się podejrzewa, kształtował się i rozwijał w środowisku mnichów, stąd też tak głęboka teologia maryjna zawarta jest w tym hymnie. Akatyst ku czci Bogurodzicy stał się tak znanym i wzrocowym, że określa się go po prostu jako “Akatyst”. 

Kiedy został przetłumaczony na łacinę, a potem na wiele innych języków, wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę Mieczysława Bednarza.” Jednak pierwsze w ogóle tłumaczenie na język polski pochodzi z roku 1792 i zostało dokonane przez unickiego ks. Tymoteusza Szczurowskiego OSBM

W naszej parafii modlitwa Akatytstem będzie odbywała się w 13 dzień miesiąca, w okresie zimowym.

źródło: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,4407,hymn-o-maryi-z-v-wieku-jak-najbardziej-akatyst-u-dominikanow-w-krakowie-audio.html